Тема уроку. Число і цифра 0. Написання цифри 0. Віднімання рівних чисел.
Мета уроку. навчальна : на основі практичних дій з предметами, розкрити утворення нуля , визначати його місце в натуральному ряді; формувати в учнів уміння складати і розв' язувати приклади на додавання і віднімання;
розвивальна: розвивати математичне мовлення, логічне мислення, обчислювальні навички, творчі здібності дітей;
виховна: виховувати наполегливість, бажання досягати успіху, почуття відповідальності, охайність.
Обладнання. Ілюстрації до казки «Колобок», таблиця з друкованою і рукописною цифрою 0, картки з цифрами, відео «Число і цифра 0», конструктор LEGO.
Тип уроку. Урок – казка.
Очікувані результати:
- Зацікавленість науковими знаннями про рівністі, число і цифру 0;
- Розширення уявлення про роль математики в житті людини;
- Застосування ними набутих в школі знань і умінь, власного життєвого досвіду;
- Розширення поля для самостійної пізнавальної діяльності;
- Створення умов для реалізації кожної особистості.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Організація класу.
Пролунав уже дзвінок,
Час почати наш урок!
Дружно будем працювати –
Математику вивчати!
2. Психологічне налаштування на роботу на уроці.
- Щоб налаштуватись на плідну роботу, повторимо наш девіз.
Щоб усе прекрасно знати
Будем добре міркувати.
Додавати, віднімати
І усім допомагати!
3. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
- Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок? (Казковим, насиченим, продуктивним, цікавим, веселим, загадковим, світлим).
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Ви любите казки?
- Які казки мама розповідала вам, коли ви були маленькі?
- А зараз я прочитаю вам віршик, а ви здогадайтеся з якої це казки.
Я по засіку метений,
Я із борошна спечений, -
Я від бабки втік,
Я від діда втік,
Той від тебе втечу!...
- От сьогодні ми і здійснимо подорож до цієї казки, будемо допомагати Колобку і змінимо кінець казки на щасливий.
ІІІ. Актуалізація опорних знань .
-Спекла баба увечері Колобок і поклала на вікно, щоб прохолонув. Колобок, на диво, вийшов незвичайний. Мало того, що непосидючий, а ще й допитливий. Лежить Колобок на вікні, дивиться на небо і зірки рахує. Допоможемо йому.
Усний рахунок
- Гра «ланцюжок»
від 1 до 10, від 10 до 1, від 3 до 7, від 9 до 5, від 4 до 9
- Гра «Сусіди»
На листочку записати сусідів чисел 5, 8, 4
Мріяв, мріяв Колобок і не помітив як настав ранок і сонечко засяяло на небі.
Сонячні промінчики розбудили Колобка, він стрибнув з вікна і помандрував у ліс. Дорогу ми не знаємо, але повинні допомогти Колобку.
Не ходжу я, а стрибаю,
Бо нерівні ноги маю.
Через поле навмання.
Перегнав би я коня.
Я страшенний боягуз.
Всіх на світі я боюсь.
В полі, в лісі – навкруги,
Скрізь у мене вороги.
Часом лізу я у шкоду,
Їм капусту на городах,
Моркву, ріпу, буряки.
Відгадайте – хто такий? (Зайчик)
Так, це зайчик - побігайчик.
О, обід прийшов до мене,
Ти надумався тікати?
Стій, рум’яненький , пшеничний,
Зараз буду ласувати.
-Що відповів йому колобок?
А зайчик говорить: «Не хочу я твоєї пісні. Ти краще збери мені в кошик моркви, тоді може й відпущу»
А щоб зібрати її, треба обчислити вирази. Засмутився наш колобок. Не вміє обчислювати, допоможемо йому?
Отже, завдання від зайчика.
Допомогти зібрати моркву у корзинку, розв’язавши вирази.
- Молодці, виконали завдання зайчика.
- Оголошення теми уроку
- Перегляд відео про цифру 0.
- Ми сьогодні познайомимося з новою цифрою 0 і навчимося її писати, порівнювати з іншими числами, та віднімати рівні числа.
ІV. Вивчення нового матеріалу
-
- Ознайомлення з цифрою 0.
Учитель показує цифру нуль
Нуль дуже схожий
На буквочку «О»,
Він означає –
«Ніскільки», «Ніщо».
- Діти, а на що схожа ця цифра? (На нашого казкового героя, на бублик, на овал)
- Мандруємо далі. Кого ж ми тепер зустрінемо?
Ходить хмуро між дубами,
Хижо клацає зубами,
Весь, як є, —
Жорстока лють,
Очі в нього так і ллють.
Зачаївся ось, примовк.
Грізний звір цей, звісно, ...(Вовк)
О, вечеря йде до рота.
Ти надумався тікать?
Та постій, побудь зі мною.
Як погода?Як весна?
Побалакаєм з тобою,
Потім – гам! – тебе нема!
-Що відповів йому колобок?
А Вовк загарчав: «Не хочу я твоєї пісні. Ти краще завдання з підручника виконати допоможи»
- Знову потрібна ваша допомога Колобкові!
Отже ,завдання від вовчика.
1.Працюємо в підручнику
-
- Утворення 0. Місце 0 на числовому відрізку.
Робота з підручником.
Задача 1, с. 40
- А зараз ми дізнаємося, як утворюється число 0.
- Хто зображений на малюночку?
- Скільки пташок на гілці?
- Що відбулося потім? (Дві пташки відлетіли)
- Скільки пташок залишилося? (Жодної)
- Якою цифрою позначаємо відсутність предметів? (числом 0)
- Отже, нуль утворюється при відніманні числа самого від себе.
Завдання 2, с. 40
Число 0 дуже цікаве. Послухайте про нього віршик.
Нулик в хованки загрався.
Де ж він? В бублику сховався!
Задача 3, с 40
- Скільки вареників накидала мама Івасику? (2)
- Івасик з'їв спочатку 1 вареник? Скільки залишилося? (2)
- Як дізнатися? (3-1=2)
- А потім ще з'їв 1. (Залишився 1)
- А потім ще з'їв 1. (Залишилося 0 )
- Нуль більше чи менше 1? (менше)
- Тому на числовому відрізку 0 буде стояти попереду 1.
(На дошці написані цифри від 1 до 10.Вчитель пише 0 перед 1.)
Фізкультхвилинка (з лего)
3. Показ написання числа 0.
-Подорожуємо далі. Хто ж зараз зустрівся Колобку?
Буркотливий, вайлуватий,
Ходить лісом дід кошлатий:
Одягнувся в кожушину,
Мед шукає і ожину.
Літом любить полювати,
А зимою — в лігві спати.
Як зачує він весну —
Прокидається від сну. (Ведмідь)
-А він покаже нам доріжку до Колобка тільки тоді, коли ми доведемо йому, що вміємо писати цифру 0, і працювати в зошиті
-
-
- Гра на засвоєння складу числа «Засели вільні віконечка»
-
Зошит с.40 (Завдання 1)
2. Давайте з вами напишемо цифру 0. Яку букву вона вам нагадує?
Цифра 0 – великий лівий овал. Починаємо писати трохи нижче верхнього правого кута клітинки, заокруглюємо ліворуч. пишемо до середини нижньої сторони клітинки і піднімаємося вгору до початку написання цифри.
-
- Задача
- Вирази
- Утік Колобок від Ведмедя і покотився далі. Котиться Колобок, котиться, а на зустріч йому…
Я руда, низького росту,
Хитра я і довгохвоста.
На курей я вельми ласа –
В них таке смачненьке м'ясо…
Вовку-брату я сестриця,
А зовуть мене…
(Лисиця)
Ти мене не бійся, друже,
Я не вовк, тебе не з’їм!
Мабуть, змерз у лісі дуже?
Заблудився?Де твій дім?
А то Вовк, Ведмідь, бандити,
Налякали колобка.
Я їм дам!Які зубаті!
Я Лисичка – не така!
Я не скривджу навіть муху
І тобі допоможу.
Як виконаєш ці завдання,
То негайно відпущу.
Не виконаєш – проковтну!
Завдання від Лисички (Порівняти числа і виконати вирази )
V. Закріплення нового матеріалу.
1. Порівняння числа 0 з іншими числами
- Як ви думаєте, яке число найменше в числовому ряду?
Лисичка пропонує порівняти число 0 з іншими числами та виконати вирази 4, с. 40 ( усно )
0 1, 3 5 , 1 2, 6 5, 1 0, 1 2, 4 4, 0 3
- Колобок вдячний вам за те що ви врятували його від лісових мешканців і пропонує вам гру – цікавинку, яка називається «Мовчанка». (Діти показують на лего).
- Скільки лапок у котів? (4)
- Скільки в песиків хвостів? (1)
- Скільки ніжок у стільців? (4)
- Скільки вушок у зайців? (2)
- Скільки крил є у лисиці? (жодного)
- Скільки ніжок у синиці? (2)
- Скільки жаб літає в небі? (нуль)
- Скільки хвостиків у вас? (нуль)
Рефлексія
Перед вами є зображені цифри від 1 до 9, якщо вам сподобалося працювати на уроці то обводимо всі цифри 0 жовтим, а якщо ні – то зеленим.
ІV. Підсумок уроку
- Ніколи ще Колобок не почувався так добре ,як сьогодні у нас на уроці. Спасибі вам, діти, від нього за допомогу, а від мене – за доброту. Ви добре працювали. А Лисичка дотрималася свого слова. Як може закінчитися казка?
- Молодці, діти, ви допомогли Колобку. Ви показали, що вмієте розв’язувати вирази і задачі, порівнювати числа, а головне дружити. Допомагайте один одному так, як ви це робили на уроці. Колобок вдячний вам за вашу допомогу, за те, що завдяки вам казка сьогодні закінчилася успішно!